W dniu 31 października 2006r. jeden zastęp OSP Wronki gasił pożar śmietnika na Cmentarzu w Biezdrowie.
W dniu 28 października 2006r. w świetlicy wiejskiej w miejscowości Radzyny odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach, posiedzenie otworzył Prezes dh.Wiesław Włodarczak, a następnie przedstawił informacje z działalności w 2006r., podsumowano przeprowadzone w br. konkursy plastyczny pt. "Młodzież zapobiega pożarom" i "Turniej wiedzy pożarniczej", powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP w Pniewach. Następnym punktem programu było zaplanowanie uroczystości jubileuszowych jednostek OSP, w przyszłym roku najważniejszy jubileusz to 150-lecie powstania OSP Wronki. Na posiedzenie został zaproszony były Komendant Wojewódzki PSP w Poznaniu nadbryg.Ryszard Kamiński oraz Komendant Powiatowy st.bryg.Michał Ziemski i jego zastępca bryg.Jan Wołyński, którzy w listopadzie br. kończą służbę zawodową, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego dr.Wiesław Włodarczak w imieniu Zarządu Powiatowego podziękował im za wieloletnią owocną współpracę. W posiedzeniu Zarządu uczestniczył Pan Paweł Kowzan Starosta Szamotulski.
W dniu 27 października 2006r. jeden zastęp OSP Wronki pomagał gasić pożar ściółki leśnej w Piotrowie.
W dniu 21 października 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał plamę oleju napędowego na ul.Poznańskiej.
W dniu 18 października 2006r. jeden zastęp OSP Wronki i dwa zastępy OSP Amica usuwały plamę oleju napędowego na ul.Nowowiejskiego i parkingu Amica Wronki S.A., do wycieku doszło w wyniku rozszczelnienia zbiornika paliwa samochodu TIR.
W dniu 17 października 2006r., o godz.11.00 przeprowadzono praktyczne sprawdzenie warunków ewakuacji w Zespole Szkół w Biezdrowie, połączone z szkoleniem jednostek straży pożarnej z OSP Wronki i OSP Kłodzisko na obiektach szkoły i sali gimnastycznej, połączone z pokazami sprzętu dla uczniów .
W dniu 14 października 2006r. jeden zastęp OSP Wróblewo i jeden zastęp JRG PSP Szamotuły interweniowały przy pożarze smoły w ćmachowie.
W dniu 14 października 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał szerszenie na ul.Mickiewicza, we Wronkach.
W dniu 7 października 2006r. jeden zastęp OSP Chojno interweniował przy ognisku rozpalonym w nocy na terenie domków wypoczynkowych w Chojnie.
W dniu 3 października 2006r. dwa zastępy OSP Wronki pomagały gasić pożar garażu w Koźminie, gmina Obrzycko.
W dniu 2 października 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał szerszenie na ul.Łąkowej, we Wronkach.
Wymagania dotyczące ogrzewania pomieszczeń.
W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych.
Zgodnie z § 30 ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA
SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI, z dnia 21 kwietnia 2006r., w sprawie ochrony
przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:
1) od palenisk zakładów zbiorowego
żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy
miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od pozostałych palenisk opalanych
paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym
i gazowym - co najmniej dwa razy w roku.
2. W obiektach wymienionych wyżej usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Gaz jako paliwo.
Gaz jest paliwem wygodnym, czystym, ale może być też niebezpieczny. W miastach do w większości mieszkań doprowadzony jest gaz ziemny, natomiast w osadach wiejskich, gdzie nie doprowadzono jeszcze przewodowej gazyfikacji, wykorzystuje się gaz płynny propan-butan. Oba te gazy są znakomitym materiałem palnym, w powietrzu tworzą mieszaninę palną, która ulega zapaleniu przy bardzo niewielkim źródle energii: płomień zapałki, iskra elektryczna, a nawet iskra elektryczności statycznej.
Dlatego z gazem należy obchodzić się bardzo ostrożnie i pamiętać o kilku ważnych zasadach:
1. gdy poczujesz gaz:
a. nie zapalaj, ale też nie wyłączaj żadnych urządzeń i światła.
b. otwórz okna, zrób przeciąg w mieszkaniu,
c. zamknij zawór gazu przy urządzeniu lub przy gazomierzu,
d. opuść pomieszczenie i budynek, powiadom sąsiadów,
e. powiadom pogotowie gazowe tel. 992 lub straż pożarną tel. 998 lub 112.
2. urządzeń gazowych nie wolno naprawić samodzielnie metodami gospodarczymi,
3. gaz ziemny jest lżejszy od powietrza i będzie gromadził się w górnych partiach pomieszczenia, natomiast propan-butan jest cięży i będzie zalegał w piwnicach, kanałach, itp. Dlatego w garażach, gdzie parkują samochody z instalacją gazową, nie może być kanałów.
Niebezpieczeństwo przy użyciu gazu wiąże się nie tylko z jego wybuchowymi właściwościami. Spalanie gazu to wydzielanie się wody, dwutlenku węgla oraz, co jest szczególnie niebezpieczne, tlenku węgla. Ten ostatni właśnie, potocznie nazwany czadem, jest substancją trującą. Dlatego w pomieszczeniach, gdzie znajdują się kuchenki, piecyki gazowe należy zapewnić sprawną wentylację. Nie wolno pod żadnym pozorem zatykać, zasłaniać kratek wentylacyjnych. Należy również pamiętać o czyszczeniu i rokrocznym sprawdzeniu sprawności instalacji, zarówno gazowej jak również spalinowych.