W dniu 30 września 2006r., o godz. 3.12, dwa zastępy OSP Wronki gasiły pożar dwóch altanek na ogródkach działkowych, przy os.J.Słowackiego, we Wronkach, w chwili przyjazdu straży pożarnej całe altanki były objęte ogniem, straty właściciele wycenili na ok.8 tyś. zł. Do pożaru doszło prawdopodobnie w wyniku podpalenia, dochodzenie prowadzi Policja we Wronkach.
W dniu 25 września 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał szerszenie w Biezdrowie.
W dniu 24 września 2006r., o godz. 14.05, jeden zastęp OSP Wronki i jeden zastęp OSP Amica, jeden zastęp OSP Kłodzisko, jeden zastęp OSP Wróblewo, jeden zastęp OSP Ostroróg gasiły pożar balotów słomy w Głuchowie.
W dniu 23 września 2006r., o godz. 2.30, dwa zastępy OSP Wronki i jeden zastęp OSP Amica gasiły pożar altanki na ogródkach działkowych, przy os.J.Słowackiego, we Wronkach, prawdopodobną przyczyna powstania pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej, pożar zauważono gdy cała altanka o konstrukcji drewnianej była objęta ogniem, straty wyniosły wg właściciela altanki ok.5.000zł.
W dniu 21 i 22 września 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał szerszenie w Popowie.
W dniu 18 września 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał szerszenie na ul.Lipowej, we Wronkach.
W dniu 16 września 2006r. jeden zastęp OSP Wronki zabezpieczał miejsce wypadku w Głuchowcu, gdzie pod kołami pociągu zginął 29-letni mieszkaniec Poznania.
W dniu 15 września 2006r. jeden zastęp OSP Wronki wypompowywał wodę z zalanej piwnicy na Stróżkach.
W dniu 13 września 2006r., o godz. 3.40, cztery zastępy OSP Wronki i jeden zastęp OSP Amica gasiły pożar budynku mieszkalnego na ul.Kościelnej, we Wronkach, pożar powstał prawdopodobnie w wyniku zaprószenia ognia przez dekarzy naprawiających dach. Spaleniu uległa cześć poszycia dachu, opaleniu uległy elementy konstrukcyjne dachu.
W dniu 12 września 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał powalone drzewo na budynek w Pakawiu. Jeden zastęp OSP Chojno usuwał szerszenie w Chojnie.
W dniu 11 września 2006r. przeprowadzono praktyczne sprawdzenie warunków ewakuacji w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 we Wronkach, połączone z ćwiczeniami jednostek straży pożarnej z OSP Amica, OSP Wronki i JRG PSP Szamotuły, o godz. 9.00 na obiektach szkoły i o godz.17.30 na obiekcie internatu.
W dniu 11 września 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał szerszenie na os.Słowiańskim we Wronkach.
W dniu 7 września 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał szerszenie na Stróżkach.
W dniu 5 września 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał szerszenie na Stróżkach.
W dniu 4 września 2006r. jeden zastęp OSP Kłodzisko usuwał słup telefoniczny leżący na drodze we Wróblewie.
W dniu 1 września 2006r. jeden zastęp OSP Wronki usuwał szerszenie w Nowej Wsi.
Wymagania dotyczące ogrzewania pomieszczeń.
W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych.
Zgodnie z § 30 ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA
SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI, z dnia 21 kwietnia 2006r., w sprawie ochrony
przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów:
1) od palenisk zakładów zbiorowego
żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy
miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od pozostałych palenisk opalanych
paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym
i gazowym - co najmniej dwa razy w roku.
2. W obiektach wymienionych wyżej usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
Gaz jako paliwo.
Gaz jest paliwem wygodnym, czystym, ale może być też niebezpieczny. W miastach do w większości mieszkań doprowadzony jest gaz ziemny, natomiast w osadach wiejskich, gdzie nie doprowadzono jeszcze przewodowej gazyfikacji, wykorzystuje się gaz płynny propan-butan. Oba te gazy są znakomitym materiałem palnym, w powietrzu tworzą mieszaninę palną, która ulega zapaleniu przy bardzo niewielkim źródle energii: płomień zapałki, iskra elektryczna, a nawet iskra elektryczności statycznej.
Dlatego z gazem należy obchodzić się bardzo ostrożnie i pamiętać o kilku ważnych zasadach:
1. gdy poczujesz gaz:
a. nie zapalaj, ale też nie wyłączaj żadnych urządzeń i światła.
b. otwórz okna, zrób przeciąg w mieszkaniu,
c. zamknij zawór gazu przy urządzeniu lub przy gazomierzu,
d. opuść pomieszczenie i budynek, powiadom sąsiadów,
e. powiadom pogotowie gazowe tel.992 lub straż pożarną tel.998 lub 112.
2. urządzeń gazowych nie wolno naprawić samodzielnie metodami gospodarczymi,
3. gaz ziemny jest lżejszy od powietrza i będzie gromadził się w górnych partiach pomieszczenia, natomiast propan-butan jest cięży i będzie zalegał w piwnicach, kanałach, itp. Dlatego w garażach, gdzie parkują samochody z instalacją gazową, nie może być kanałów.
Niebezpieczeństwo przy użyciu gazu wiąże się nie tylko z jego wybuchowymi właściwościami. Spalanie gazu to wydzielanie się wody, dwutlenku węgla oraz, co jest szczególnie niebezpieczne, tlenku węgla. Ten ostatni właśnie, potocznie nazwany czadem, jest substancją trującą. Dlatego w pomieszczeniach, gdzie znajdują się kuchenki, piecyki gazowe należy zapewnić sprawną wentylację. Nie wolno pod żadnym pozorem zatykać, zasłaniać kratek wentylacyjnych. Należy również pamiętać o czyszczeniu i rokrocznym sprawdzeniu sprawności instalacji, zarówno gazowej jak również spalinowych.