Walne zebranie sprawozdawcze OSP Wronki09.03.2024
W dniu 9 marca 2024 roku, w świetlicy OSP Wronki, odbyło się walne zebranie sprawozdawcze OSP Wronki, za 2023 rok, na które przybyli zaproszeni goście Pan Robert Dorna Wiceurmistrz Wronek, st.bryg. Ireneusz Pers Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach, Pan Jerzy Śmiłowski Wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Wronki. Zebranie otworzył i przybyłych gości powitał dh Stefan Kaszkowiak Prezes OSP Wronki. Na przewodniczącego Zebrania wybrano dh Stefana Kaszkowiaka Prezesa OSP Wronki, protokolantem został wybrany dh Jerzy Śmiłowski. Do Komisji Uchwał i Wniosków, Komisji Skrutacyjnej, Komisji Mandatowej, Komisji Statutowej wybrano dh Seweryna Kupczyka, dh Marcina Tuszyńskiego, dh Adriana Łożyńskiego.
Sprawozdanie z działalności złożył dh Bartosz Hodrych Wiceprezes-Naczelnik OSP Wronki. OSP Wronki liczy 67 członków czynnych i 10 honorowych, 1 wspierający, w tym 12 kobiet. Przy OSP działa MDP w liczbie 20 osób. JOT I OSP Wronki liczy 58 członków gotowych do działania w każdej chwili. Samochody bojowe, motopompy oraz inny sprzęt przeciwpożarowy i ratownictwa drogowego są w stałej gotowości bojowej. Zostało to potwierdzone w czasie kontroli przeprowadzonej przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach ocena 6,0.
Na wyposażeniu OSP Wronki znajdują się trzy samochody ratowniczo-gaśnicze:
• STARO-MAN GBARt 2,5/22,
• MAN GBARt4,0/24,
• SCANIA GCBARt 8/50,
• podnośnik hydrauliczny VOLWO PMT 210D,
• samochód operacyjny Mitsubishi L200 – SOp,
• jedna łódź ratownicza AVA RIB 450,
• przyczepa powodziowa.
Działalność ratowniczo – gaśnicza:
Jednostka OSP Wronki jest jednostką najbardziej wyjazdową w powiecie szamotulskim. W roku 2023 uczestniczyliśmy 271 razy w akcjach ratowniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 35 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń - 222 razy, 15 razy alarmy fałszywe w dobrej wierze, w tym poza terenem gminy 8 razy, 2 razy poza terenem powiatu. Pod względem ilości działań ratowniczych OSP Wronki znajduje się na 4 miejscu w województwie wielkopolskim. W działaniach tych wzięło udział 1.564 strażaków i 335 zastępów.
Najwięcej w działaniach ratowniczych uczestniczyli dh Tuszyński Marcin 140 razy, dh Kalinowski Robert 137 razy, dh Góźdź Nikodem 125 razy.
Strażacy z OSP Wronki przez cały rok podnosili swoje kwalifikacje na szkoleniach pożarniczych, ratownictwa medycznego oraz ćwiczeniach na obiektach.
Zarząd OSP Wronki, na wniosek Komisji Rewizyjnej, otrzymał absolutorium za 2023 rok.
Przyjęto plan działalności i plan finansowy na 2024 rok.
Zastępca Burmistrza Robert Drona wyraził swoją wdzięczność i podziw dla strażaków. Postanowiłem sobie, że moje przemówienie to będą tylko trzy słowa. Pierwsze słowo – wdzięczność. Bardzo Wam dziękuję za to, że jesteście zawsze w gotowości. Bardzo Wam dziękuję za to, że dzięki Wam, my mieszkańcy mamy wartość absolutnie nieocenioną, czyli poczucie bezpieczeństwa. Drugie słowo – podziw. Podziwiam Wasz profesjonalizm, podziwiam Waszą ofiarność, podziwiam to, co widać było w statystykach, bo 271 akcji ratowniczych w roku to jakby tak tylko statystycznie to przełożyć na dni, to właściwie codziennie wypada jedna akcja. Podziwiam to, że zawsze jesteście gotowi do pomocy i zawsze jesteście do pomocy również w bardzo wielu innych inicjatywach, nie tylko związanych stricte z akcjami ratowniczymi. No i trzecie słowo - duma. Bądźcie pewni, że jesteśmy z Was dumni. Ja jestem dumny, że wielu z Was znam osobiście, bo jedno jest przecież pewne, że wszyscy strażacy to są dobrzy ludzie, bo nie sposób nie być dobrym człowiekiem, poświęcając się dla innych na co dzień. Dziękuję Wam bardzo, a na nowy rok życzę, żeby może statystyki trochę się zmieniły, żeby tych akcji było jak najmniej, a we wszystkich akcjach, we wszystkich wyjazdach, żebyście byli i skuteczni, i bezpieczni. Wszystkiego dobrego!
Zasłużeni strażacy OSP Wronki otrzymali odznaki Strażak Wzorowy: Cembrowicz Justyna, Jezierski Bartosz, Kalinowski Jan, Krzyżkowiak Michał, Nowacka Marta, Saguła Bartłomiej, Szymendera Tomasz, Remisz Weronika.
Odznaki za wysługę lat otrzymali: Jerzy Ławniczak – 50 lat, - Śmiłowski Jerzy -25 lat, Adrian Łożyński – 20 lat, Zając Agnieszka i Bartłomiej Saguła – 10 lat.