Poseł na sejm odwiedził OSP Wronki – rozmawiano o problemach strażaków13.02.2023

W poniedziałek 13.02.2023 r. w remizie OSP Wronki odbyło się spotkanie druhów i władz miejskich z Posłem na Sejm RP Marcinem Porzuckiem. Dyskusja dotyczyła problemów strażaków z miasta i gminy Wronki.
Poseł Marcin Porzucek (Prawo i Sprawiedliwość) został zaproszony przez OSP Wronki na spotkanie oraz rozmowę dotyczącą problemów strażaków z miasta i gminy Wronki. W trakcie dyskusji poruszano tematy między innymi wieku wozów w naszej gminie, ich zaangażowania w ochronę przeciwpożarową czy specyfiki naszej gminy. Ta ostatnia opiera się na dużych połaciach lasów do ochrony, ale też dwóch wielkich zakładach przemysłowych, w związku z dużą ilością osób tam pracujących, która wymaga ochrony i w razie wypadku, także pomocy.
Poseł Porzucek mógł poznać sposób działania OSP Wronki, oprócz dobrze zorganizowanej sekcji odpowiadającej za pomoc w momencie wystąpienia pożaru, wypadku lub innego zagrożenia, działa także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która od wielu lat szkoli przyszłe kadry, które wstępują w szeregi druhów. Niespodzianką musiała być obecność sekcji poszukiwawczej, która działa przy OSP Wronki od niedawna. Szkolone psy oraz ich przewodnicy odziani w charakterystyczne jaskrawe barwy są rzadkim widokiem w kontekście funkcjonowania OSP.
Dyskusję zdominowała kwestia nowego wozu dla strażaków z Wronek. Ci od lat próbują uzyskać możliwość pozyskania auta, które zastąpiłby ponad 20-letni samochód. Swoje argumenty przedstawiali Stefan Kaszkowiak i Marek Marcinkowski z ramienia ochotników, którzy zauważyli, że oprócz działań typowo strażackich, druhowie pomagali w trakcie pandemii COVID-19 oraz w początkowych miesiącach inwazji Rosji na Ukrainę. Warto zaznaczyć, że OSP Wronki od wielu lat jest wśród piątki najczęściej wyjeżdżających do zdarzeń OSP w Wielkopolsce. Z kolei przedstawiciele władz samorządowych w osobach burmistrza Mirosława Wieczora oraz radnego Jerzego Śmiłowskiego przypomnieli, że już w zeszłym roku zabezpieczono odpowiednią kwotę w budżecie na wóz, jednak po różnych perturbacjach politycznych, do pozyskania auta nie doszło.
Poseł Marcin Porzucek zrozumiał potrzeby wronieckich strażaków i zapewnił swoje wsparcie w kwestii pozyskania pojazdu. Zauważył też, że lista jednostek, która będzie ujęta w nadchodzącym rozdaniu aut dla OSP jest krótka, a potrzeb wiele. Tym niemniej wyraził chęć działania, aby to Wronki znalazły się na tej liście. Prosił też o cierpliwość, jeśli jednostka nie znajdzie się teraz wśród beneficjentów, to może tak się stać w następnym rozdaniu.
Druhowie oprowadzili posła po garażu, w którym znajdują się pojazdy ratownicze, parlamentarzysta poznał również sposób działania wronieckich strażaków i ich alarmowania w trakcie zagrożenia. Miejmy nadzieję, że zwiększy to jego zaangażowanie w trakcie działań zachęcających do wpisania OSP Wronki na listę oczekujących na nowy wóz strażacki.

Tekst i foto: https://mojewronki.pl/