Nowi ratownicy KPP w powiecie szamotulskim 11.10.2020
W dniach 02-11.10.2020 r., w siedzibie OSP Wronki, odbył kurs podstawowy KPP i recertyfikacja uprawnień w zakresie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla strażaków ratowników z jednostek OSP z terenu powiatu szamotulskiego, w tym 17 strażaków ratowników z jednostek OSP gminy Wronki, w zakresie ratownictwa medycznego.
Dla jednych był to kolejny stopień wyszkolenia w zakresie sztuki pożarniczej a dla drugich potwierdzenie posiadanej już wiedzy w tym. Ratowanie życia ludzkiego podczas pożarów, wypadków drogowych i innych miejscowych zagrożeń to jedno z zadań jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Utrzymywanie wysokiego poziomu prowadzonych działań medycznych wymaga wielu godzin szkoleń i ćwiczeń.
Celem głównym realizacji szkolenia było podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji strażaków ochotników, poprzez przeprowadzenie szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego w celu uzyskania tytułu ratownika KPP. Podczas kursu kwalifikowanej pomocy medycznej, strażacy nabywali wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Celem nadrzędnym szkolenia była wspólna nauka właściwego postępowania ratowników w konkretnych sytuacjach, z jakimi mogą się spotkać podczas działań ratowniczych. Strażacy szkolili się w zakresie rozmaitych zdarzeń - od utraty przytomności, oparzeń i złamań u poszkodowanego po ucięte kończyny, czy skomplikowane uszkodzenia ciała podczas wypadków komunikacyjnych. Celem kształcenia było przygotowanie ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji, w tym w szczególności udzielania osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego kwalifikowanej pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej. Szczegółowe cele kształcenia: utrwalenie podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zdobycie i utrwalenie wiedzy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za jakość udzielonej pomocy, kształtowanie właściwej postawy etycznej osób podejmujących czynności ratunkowe.
Szkolenie prowadziła firma MEDAID, kierownikiem kursu był pan Tomasz Liber.
W dniu 11.10.2020 r. szkolenia zakończyły się egzaminem, przed komisją państwową. Wielogodzinne szkolenie oraz ćwiczenia i przygotowania zakończone zostały egzaminem, uzyskując kwalifikacje ratownika. Egzamin składał się z części teoretycznej i praktycznej, egzamin był bardzo ciężki i na wysokim poziomie, nie wszyscy go zdali.