Obchody 110-lecia OSP Jasionna i miejsko-gminne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP MiG Wronki18.06.2016
W dniu 18 czerwca 2016 r., w Jasionnie odbyły się obchody 110-lecia OSP Jasionna połączone z miejsko-gminnymi zawodami sportowo-pożarniczymi jednostek OSP MiG Wronki. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez Księdza Jerzego Kozłowskiego, w intencji jubilatów. Życzenia Jubilatom przekazał Burmistrz MiG Wronki Pan Mirosław Wieczór, Pan Zbigniew Gzyl Nadleśniczy Nadleśnictwa Wronki, dh Stefan Kaszkowiak Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach, delegacje jednostek OSP MiG Wronki. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa wielkopolskiego nr 212/27/2016 z dnia 7 marca 2016r. Nadleśnictwo Wronki zostało odznaczone Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Medal odebrał Pan Zbigniew Gzyl Nadleśniczy Nadleśnictwa Wronki, a wręczenia odznaczenia dokonał dh Stefan Kaszkowiak Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach w asyście Pana Mirosława Wieczora Burmistrza MiG Wronki i dh Andrzeja Liszkowskiego Prezesa Zarządu OMG ZOSP RP we Wronkach. Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2016 r. Pan Zbigniew Gzyl został odznaczony po raz drugi Złotym Medalem za zasługi dla Pożarnictwa.
Zasłużeni Druhowie z OSP Jasionna zostali odznaczeni Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa - Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP województwa wielkopolskiego Złotym Medalem za Zasługi dla pożarnictwa odznaczony został dh:
Ryszrd Kaczmarek,
Cyprian Sydor.
Srebrnym Medalem za Zasługi dla pożarnictwa odznaczony został dh:
Władyslaw Frątczak,
Jan Góra,
Krzysztof Kaszkowiak,
Aleksander Przybylski.
Brązowym Medalem za Zasługi dla pożarnictwa odznaczony został dh:
Łukasz Goździerski,
Mirosław Goździerski,
Tomasz Kaczmarek,
Daniel Rezler,
Paweł Rezler,
Witold Szukała,
wręczenia odznaczeń dokonał dh Stefan Kaszkowiak Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Szamotułach w asyście dh Andrzeja Liszkowskiego Prezesa Zarządu OMG ZOSP RP we Wronkach.
Jubileusz i zawody odbyły się pod patronatem Gminy Wronki i Nadleśnictwa Wronki, które ufundowały też nagrody dla najlepszych drużyn.
Następnie odbyły się konkurencje pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dziewczyn, startowały 4 drużyny:
pierwsze miejsce zajęła MDP OSP Chojno,
drugie miejsce MDP OSP Wronki,
trzecie miejsce MDP OSP Wartosław,
czwarte miejsce MDP OSP Ćmachowo.
W konkurencji MDP chłopców wzięło udział 8 drużyn:
pierwsze miejsce zajęła MDP OSP Wronki,
drugie miejsce MDP OSP Wartosław,
trzecie miejsce MDP OSP Kłodzisko,
czwarte miejsce MDP OSP Chojno,
kolejne były MDP OSP Jasionna I, MDP OSP Wróblewo, MDP OSP Jasionna II, MDP OSP Ćmachowo.
Zadaniem MDP było pokonanie płotków o wysokości 0,6m, rozpoznanie sprzętu pożarniczego poprzez prawidłowe ułożenie nazw sprzętu i napełnienie tarczy wodą za pomocą hydronetki z odległości 3 metrów.
Następnie wystartowali seniorzy mężczyźni 11 drużyn i kobiety 3 drużyny. Konkurencja seniorów składała się ze sztafety i ćwiczenia bojowego. Sztafeta polegała na pokonaniu 7 odcinków po 50 metrów, na pierwszym odcinku należało podłączyć wąż W75 do rozdzielacza, na drugim odcinku pokonać płotek o wysokości 0,7m, na trzecim odcinku pokonać rów o szerokości 2 metrów, na czwartym odcinku wykonać slalom między trzema tyczkami, na piątym odcinku pokonać równoważnię, która tym razem ze względów bezpieczeństwa została usunięta i pozostało do przebiegnięcia 50m, na szóstym odcinku mężczyźni pokonywali ścianę o wysokości 1,5 metra a kobiety płotek o wysokości 0,7m, na siódmym odcinku należało podłączyć wąż W52 do rozdzielacza i prądownicy i z podłączoną prądownicą przekroczyć linię mety. Ćwiczenie bojowe polegało na zbudowaniu linii ssawnej i zanurzeniu jej we wodzie, zbudowaniu linii głównej do rozdzielacza z dwóch odcinków węża W75 i dwóch linii gaśniczych składających się z dwóch węży W52 zakończonych prądownicą, zadaniem pierwszej roty było złamanie tarczy, zadaniem drugiej roty było przewrócenie czterech pachołków. Zawody odbywały się zgodnie z regulaminem zawodów zatwierdzonym przez Komendanta Głównego PSP w Warszawie i Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie.
Wśród kobiet:
pierwsze miejsce OSP Wartosław,
drugie miejsce OSP Wronki,
trzecie miejsce OSP Kłodzisko.
Po przeprowadzeniu konkurencji wśród mężczyzn najlepsi okazali się strażacy z OSP Wartosław w ćwiczeniu bojowym, a w klasyfikacji generalnej
najlepsi okazali się strażacy z OSP Wartosław,
drugie miejsce OSP Marianowo,
trzecie miejsce OSP Jasionna,
kolejne miejsca zajęli OSP Samołęż, OSP Amica , OSP Kłodzisko , OSP Lubowo, OSP Wronki, OSP Chojno, OSP Rzecin, OSP Wróblewo.
Następnie wystartowała drużyna chłopców starszych, I miejsce OSP Chojno. Po nich wystartowała drużyna dziewczyn starszych, I miejsce OSP Wronki.