27.09.2014r. Nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Szamotułach

27 września 2014 r. – ta data na długo zapadnie w pamięci społeczeństwa szamotulskiego. W tym dniu odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru dla Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach. Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą, która odbyła się w Bazylice Mniejszej w Szamotułach. Po Mszy Świętej strażacy wraz z gośćmi przemaszerowali ulicami miasta spod kościoła na szamotulski rynek. Tam właśnie społeczeństwo w dowód wdzięczności ufundowała i przekazała sztandar dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach. Na gościnnej ziemi szamotulskiej wszystkich przywitał gospodarz terenu Paweł Kowzan - Starosta Powiatu Szamotulskiego, który jednocześnie był Przewodniczącym Komitetu Honorowego Ufundowania Sztandaru. Wśród gości zgromadzonych na uroczystości znaleźli się m. in:

- Nestor Polskiego Pożarnictwa – płk. poż. Władysław Pilawski;

- Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz;

- Wojewoda Wielkopolski - Piotr Florek;

- Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak wraz z Wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem;

- Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. Wojciech Mendelak;

- Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP – nadbryg. w st. spocz. Ryszard Kamiński;

- Dyrektor Szpitala MSW w Poznaniu – Przemysław Daroszewski;

- Dyrektor Oddziału TVP Poznań - Lena Bretes-Dorożała;

- Strażaccy emeryci i renciści na czele z nadbryg. Maciejem Schroederem;

- Dyrektor Izby Celnej w Poznaniu - Tomczyk Arkadiusz;

- Komendanci Miejscy i Powiatowi Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa wielkopolskiego;

- władze samorządowe z terenu powiatu szamotulskiego, w tym Burmistrz Miasta i Gminy Wronki - Mirosław Wieczór;

- grono przedstawicieli mediów.

Tak podniosła chwila, jaką było wręczenie sztandaru szamotulskim strażaków, była doskonałą okazją do wręczenia najwyższych odznaczeń państwowych. Nestor Polskiego Pożarnictwa płk. poż. Władysław Pilawski z rąk Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka otrzymał nadany przez Prezydenta RP Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego). Dla przypomnienia płk. Władysław Pilawski urodził się 29 grudnia 1913 roku w Czarnkowie. Jest to człowiek, który w zawodowej służbie pożarniczej udzielał się od 1935. W 1939 roku czynnie uczestniczył w obronie Warszawy jako jeden z liderów Strażackiego Ruchu Oporu Skała. Po wojnie dwukrotnie aresztowany i przesłuchiwany przez służbę bezpieczeństwa, a za odmowę współpracy karnie zwolniony ze służby. Zrehabilitowany w roku 1956 i rok później powołany na stanowisko zastępcy komendanta głównego straży pożarnych, którą to funkcję pełnił przez 22 lata. Zawodową przygodę ze strażą pożarną zakończył po 44 latach nienagannej służby w 1979 roku. Władysław Pilawski jest również autorem licznych opracowań dokumentujących chlubne karty historii pożarnictwa polskiego oraz dzieje ochotniczej i zawodowej straży pożarnej. To właśnie m. in. dzięki Władysławowi Pilawskiemu powstały muzea pożarnictwa w Mysłowicach i w Rakoniewicach, a w wielu miejscach powołano Regionalne Izby Tradycji. Wśród odznaczonych nie zabrało również osób, które na co dzień wspierają ochronę przeciwpożarową. Minister Spraw Wewnętrznych nadał Złotą Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej- Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego - Markowi Woźniakowi, natomiast Prezydium Zarządu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przyznało Dyrektor Oddziału TVP Poznań Lenie Bretes-Dorożale Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa. Podczas uroczystości również wręczono: Medale Za Długoletnią Służbę, odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", Złoty Znak Związku otrzymał dh Stefan Kaszkowiak Komendant Gminny ZOSP RP we Wronkach, Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał dh Henryk Greczka Prezes ZOMG ZOSP RP w Ostrorogu. Uroczystość zakończyła uroczysta defilada Kompanii Honorowej Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, pododdziału Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach oraz pojazdów pożarniczych. Oprawę artystyczną zapewniły orkiestry dęte z Rostarzewa (powiat grodziski) oraz z Wronek wraz z mażonetkami. W podziękowaniu po uroczystości strażacy przygotowali festyn strażacki. W Parku Zamkowym i Zamku Górków na najmłodszych uczestników czekało moc atrakcji i informacji dotyczących tematyki bezpieczeństwa. Warto również wspomnieć, że z okazji uroczystości nadania sztandaru dla Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach wydano publikację, w której opisano ponad 60. letnią historię zawodowej straży pożarnej w Szamotułach.

Opracował: mł. bryg. Sławomir Brandt – oficer prasowy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP

Tekst ze strony KW PSP Poznań

Foto: mł. bryg. Sławomir Brandt

(1/60):

(2/60):

(3/60):

(4/60):

(5/60):

(6/60):

(7/60):

(8/60):

(9/60):

(10/60):

(11/60):

(12/60):

(13/60):

(14/60):

(15/60):

(16/60):

(17/60):

(18/60):

(19/60):

(20/60):