30.06.2012r. 60-lecie OSP Kłodzisko.

W dniu 30 czerwca 2012 roku odbyły się obchody 60-lecia powstania OSP Kłodzisko. Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej odprawionej przez ks. Kanonika Pawła Pawlickiego Kapelana strażaków MiG Wronki i ks. Stanisława Wawrzyniaka kapelana wronieckich rolników. Po mszy świętej przybyłych gości powitał Prezes OSP Kłodzisko dh Antoni Odrobny, na uroczystości przybyli następujący goście: Pan Romuald Ajchler poseł na Sejm RP, Pan Józef Kwaśniewicz Wicestarosta Szamotulski, Pan Kazimierz Michalak Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego, dh Wojciech Dukat Prezes ZOP ZOSP RP w Szamotułach, st.kpt. Roman Mucha Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach, Pan Mirosław Wieczór Burmistrz MiG Wronki, Pan Ryszard Firlet Przewodniczący Rady MiG Wronki, dh Andrzej Liszkowski Prezes ZOMG ZOSP RP we Wronkach, dh Stefan Kaszkowiak Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej we Wronkach, delegacje wszystkich jednostek OSP MiG Wronki, mieszkańcy Kłodziska. Po powitaniu gości przedstawiono historię OSP Kłodzisko. Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłodzisku założono po spaleniu się stodoły u pana W. Ćwiertni w 1952 roku. W organizowaniu jednostki pomagali major Ogarzyński z Komendy Powiatowej w Szamotułach oraz Komendant Rejonowy dh Władysław Bierka. Wraz z nimi naszą jednostkę tworzyli:

- Józef Ćwiertnia - komendant

- Ludwik Odrobny - zastępca komendanta

- Kazimierz Ćwiertnia - skarbnik

- Jan Lisiak - gospodarz

- Czesław Nowak - członek zarządu

- Feliks Świniarski

- Chryzostom Rusinek

- Jan Liskowski

- Kazimierz Dominiczak

- Tadeusz Grzeszkowiak

- Bolesław Sieradzki

Po rozpoczęciu działalności jednostka otrzymała pompę z napędem ręcznym, którą ciągnęły konie. Każdego miesiąca zmieniały się dyżury rolników, którzy na wypadek pożaru byli zobowiązani dostarczyć swoje konie do ciągnięcia pompy. Owa pompa, z powodu braku remizy znajdowała się u pana Jana Odrobnego. Na bramie u gospodarza, który pełnił w danym miesiącu dyżur znajdowała się tabliczka z napisem "KONIE DO POŻARU". W późniejszym czasie do tego celu służył ciągnik, którego użyczał pan Kuster. Dzięki tej pompie uratowano w 1956 roku gospodarstwo pana Jana Gawrońskiego, u którego tuż po żniwach zapaliła się stodoła. Pożar ugaszono w bardzo krótkim czasie i znajdujące się nieopodal zabudowania mieszkalne nie uległy uszkodzeniu. Były to domy pokryte strzechą. Podczas istnienia jednostki, strażacy brali udział w gaszeniu pożaru między innymi Puszczy Noteckiej, gdzie OSP Kłodzisko wyróżniła się najlepszym kontaktem z samolotem gaśniczym oraz w gaszeniu tragicznego pożaru Domu Dziecka we Wronkach. Siedziba jednostki znajduje się w strażnicy wybudowanej w 1957 roku. W 1963 roku na wieży zamontowano syrenę elektryczną. Montował ją pan Florian Ćwiertnia. Pierwszym samochodem, jaki otrzymała jednostka był Żuk typu GLM. Było to w roku 1978. W 2002 roku jednostka otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki STAR 244L typu GBA2,5/16 z OSP Wronki, wyposażony w autopompę.Od 1969 roku prezesem jednostki był Stanisław Biniak. Osiągał on duże sukcesy nie tylko w jednostce i gminie, ale także w kraju. Został wybrany Wiceprezesem Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP we Wronkach, został delegatem na Zjazd Krajowy OSP, gdzie wybrano go do Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie. Funkcje te pełnił przez dwie kadencje. Funkcję Prezesa OSP Kłodzisko pełnił do swojej śmierci. Wtedy to zastąpił go, jego dotychczasowy zastępca Antoni Odrobny.

Uchwałą ZOP ZOSP RP w Szamotułach dh Zbigniew Biniak i dh Mateusz Łabójewski zostali odznaczeni odznaką Strażak Wzorowy. Uchwałą ZOMG ZOSP RP we Wronkach dh Bolesław Sieradzki został odznaczony odznaką za wysługę 60 lat w OSP; dh Krystian Krajewski za wysługę 20 lat w OSP; dh Marek Lupa, dh Joanna Szesciła, dh Piotr Gorący za wysługę 15 lat w OSP; dh Zbigniew Szesciła za wysługę 5 lat w OSP. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Ponadto OSP Kłodzisko otrzymała list gratulacyjny od nadbryg. Wojciecha Mendelaka Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu i dh Stefana Mikołajczaka Prezesa ZOW ZOSP RP w Poznaniu.

(1/47):

(2/47):

(3/47):

(4/47):

(5/47):

(6/47):

(7/47):

(8/47):

(9/47):

(10/47):

(11/47):

(12/47):

(13/47):

(14/47):

(15/47):

(16/47):

(17/47):

(18/47):

(19/47):

(20/47):